Mısır Kepeği

image

Mısır kepeği, mısır danesinin dış çeperi ve ayıklanamayan un parçacıklarını içeren un sanayi yan ürünüdür. Pulverizasyon derecesine bağlı olarak kaba ve ince kepek olarak elde edilmektedir. Mısır kepeğinin yem değeri, kabuk ve un partiküllerinin içeriğine bağlı olarak değişim göstermektedir. Bir yan ürün olarak mısır kepeği, değerli bir yem hammaddesi olup süt sığırı, besi sığırı, küçükbaş hayvan ve kanatlı hayvan beslemede kullanılmaktadır.


Mısır DDGS

image

DDGS, mısırın kuru işleme yan ürünü olup, tahılın etenole mayalı fermantasyonundan sonra geriye kalan fraksiyonlarını içeren yüksek enerji ve protein taşıyan bir hammaddedir. DDGS, çok sayıda beslemeye yönelik nitelikler içermekte olup, tüm çiftlik hayvanları için değerli bir yem hammaddesidir. Ruminant hayvanlar için, iştah açıcı yüksek sindirilebilir selüloz, düşük nişasta, fosfor, B vitaminleri ve yüksek düzeyde by pass protein sağlamaktadır. Ayrıca, uygun besleme özellikleri nedeni ile kanatlı diyetlerinde oldukça iyi değerlendirilmektedir.


Buğday Kepeği

image

Buğday kepeği buğdaydan un üretimi esnasında yan ürünü olup, buğday danesinin koruyucu dış kısmını içermektedir. Buğday kepeği, protein ve vitaminler bakımından zengindir. Buğday kepeğinin proteini, enerjisi ve yüksek derecede sindirilebilir hücre çeperi fraksiyonları (NDF) ruminantlar tarafından son derece iyi değerlendirilmekte, bu nedenle de rasyonlarda diğer tahılların ya da protein kaynaklarının bir kısmı yerine kullanılmaktadır. Buğday kepeği, süt sığırı ve besi sığırı rasyonlarında yaygın bir şekilde kullanılmakta olup, pelet kalitesini de iyileştirmektedir. Ayrıca, buğday kepeği kanatlı rasyonlarında enerji protein ve mineral kaynağı olarak kullanılmaktadır.


Bulgur Unu ve Kepeği

image

Buğdayın kabuk kısmı olarak bilinen bulgur kepeği ise; yüksek oranda lif içerir ve mide, bağırsak, kolesterol ve kolon kanseri gibi hastalıkların görülme riskini azaltmanın yanında özellikle de kabızlık sorununun giderilmesinde en doğal, en basit gıdadır. Doğru porsiyonda tüketilen bulgur kepeği insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı görülme riskini azaltır. Karbonhidratlardan enerji üretiminde, kalp ve sindirim sistemi kaslarının dokusunun korunmasında önemli görevi vardır. Kepek, geviş getiren hayvanların beslemesinde karbonhidrat, Protein, mineral ve vitamin desteklemesi için kullanılır. Kepek, hayvanlarda enerji verici yem maddesi olarak kullanılır.


Bisküvi Kırığı

image

Bisküvi Kırığı Bisküvi, Kek, Çikolata, Gofret, Kraker vb.ürünlerin harmanlanmasıyla elde edilen üründür. Harmanlanan ürünlerin tamamının pişmiş gıdalardan oluştuğundan sindirimi kolay yüksek enerji,nişasta ve ham yağ değerlerine sahiptir.Son yıllarda Büyükbaş ve Küçükbaş Yem Üretininin vazgeçilmez Hammaddesi olarak kullanılan Bisküvi Kırığı ürünümüz: Yem Rasyonların’da Büyübaş ve Küçükbaş Hayvanlarının gelişimi için gerekli olan değerlerden Nişasta, Metabolik Enerji, Hamyağ açısından oldukça zengin olan ürünümüz Besi Hayvanlarında Et kalitesi ve artışına Süt Hayvanlarında ise günlük süt verim kapasitesi Artışına katkılar sağlamaktadır.